הדברה ירוקה

 

הדברה ירוקה  - בעת שבה התפרצו מזיקים לדירה שלכם, לבית העסק שלכם, או לכל מקום שונה, הנכם בוודאי תהיו מעוניינים להיפטר מהם במהירות הבזק. כאשר בשנים  קודמות היה מקובל להשתמש בחומרים רעילים בפרט לשם ביצוע ההדברה, כי אז במציאות העכשווית נעשה ניסיון לקדם כמה שיותר את התחום של הדברה ירוקה.

 

משמעותי שתבינו כי עסקינן אודות מונח גדול ביותר - תחת הגדרה כוללת זאת ניתן למצוא לדוגמה שיטות של הדברה ביולוגית, שימוש בפיתיונות עם רעל ממוקד למזיקים, וגם שימוש בחומרים כימיים, אבל בעלי אחוזי רעילות נמוכה.

היתרונות של הדברה ירוקה הינם  - אינה מסבה נזק לסביבה – פירוש הדבר כי הגינה שלכם לא תיפגע ואל לכם לדאוג מהסבת נזק לילדים קטנים או לחיות המחמד שלכם. אין צורך לעזוב את הבית שלכם – במידה ותבחרו בשיטה זאת, תחסכו את הדרישה להתפנות מהדירה שלכם.

 

לא קיימת לרוב מניעה שבעת ביצוע ההדברה אתם תשהו בתוך הדירה שלכם בכל זמן נתון. הדברה ירוקה אפקטיבית עבור מיגור של כלל המזיקים, הכל תחת קורת גג אחת. החסרונות של הדברה ירוקה - משך זמן ההפעלה של החומר הוא קצר יותר.

 

בשל זאת כי הינה קודם כל מדברת על אחוזי רעילות נמוכים יותר לסביבה, ובשל כך חייבים לחזור על הטיפול אחת בכמה חודשים, על מנת לשמור על הסביבה שלכם עדיין חפה מזיקים. הדברה ירוקה מחיר - באופן יחסי, שיטות ההדברה הירוקה נחשבות ליקרות יותר מאשר שיטות שונות של הדברה.

 

הדבר אמנם תלוי ביותר באיזה הדברה עסקינן בצורה ספציפית, אך עליכם לקחת בחשבון, לדוגמה, כי הדברה ביולוגית תעלה יותר לעומת הדברה כימית ועליכם להיערך לכך בהתאם. כמו כן, אין עסקינן אודות פערי מחירים רבים מדי.

 

מה הכוונה בהדברה ירוקה?

בשנים קודמות, המודעות לביצוע הדברה נקודתית לדירה ביחד עם התאמת חומר ההדברה בהתאם למזיק הייתה בחיתוליה. המון מדבירים היו מדבירים בחומר אחד, שהינו זרחן אורגני שהיה לגלי אז, את כל המזיקים בדירה, בלי כל ניטור או הבחנה בין סוגי המזיקים והתאמה של החומר למזיק.

 

פה נעוצה הכוונה המובילה של הדברה ירוקה – חומרים שונים וסוגי הדברה שונים,  כמו למשל - הדברה בג’ל, במלכודות, באיבוק או בריסוס לפי סוג המזיק עצמו אשר זוהה בדירה לפני בוא המדביר.

 

מה כוללת הדברה ירוקה?

המודעות ההולכת וגוברת אל הסכנות שקיימות בשימוש בחומרי ההדברה הכימית, יצרה שיטות הדברה חדשות ולא רעילות, כמו לדוגמה – הדברה ירוקה, הדברה אלקטרונית והדברה אקולוגית. אל מול ההדברה הכימית, שמשתמשת בחומרי הדברה רעילים, אשר מסבים נזק קשה לסביבה, מזהמים את מקורות המים ומסבים נזק לבריאות האנשים, החי והצומח, ההדברות האלו לא מסבות כל נזק.

 

זאת ועוד, על פי מחקרים שנערכו בתחום נמצא, כי שיטות ההדברה הללו הינן אפקטיביות ומוכיחות את עצמן, כמו השיטה הכימית ואף עולות עליה בזכות יתרונותיהן. הדברה ירוקה מהווה הדברה על בסיס חומרים עם רמת רעילות נמוכה, אשר ידידותיים לסביבה.

 

חומרים אלה נבדקו ואושרו באמצעות המשרד להגנת הסביבה. החומרים הללו מתפרקים במהרה, ובשל כך הינם אין מהווים סכנה כאשר הם מגיעים לשולחן הצרכן, וזאת מפני שהינם אבדו מיעילותם.

 

ההדברה הירוקה בדרך כלל מתנדפת מהאוויר במהלך מספר שעות והן אפשר לשהות בדירה באותו היום. בנוסף לכך, החומרים של הדברה ירוקה לא מסבים נזק לטווח הארוך לאנשים ובפרט מתמקדים במזיקים עצמם.

 

באילו חומרים מומלץ להשתמש להדברה ירוקה?

בשנים קודמות חומרי ההדברה היו מבוססים על בסיס של זרחן אורגני, שאכן היה אקטיבי בצורה פנטסטית כנגד המזיקים אבל מדובר בחומר רעיל. תושבי הדירה נאלצו לפנות אותה למשך כמה ימים והיו אוטמים אותה.

 

הדברה מסוג זה הייתה מדיחה את המזיקים לכמה שנים, אבל ככל שהחומר היה אקטיבי בדירה כנגד המזיקים הינו אף היה אקטיבי כנגד אנשים. במרוצת השנים עלו השערות ודאגות כי חומרים אלו מסוכנים לאנשים ויכולים גם לגרום למחלת הסרטן.

 

כמו כן, עלתה הדאגה כי חומרי ההדברה יחלחלו את מי התהום וירעילו אף אותם. כיצד התמודדו עם מצב זה? המדבירים פנו אל הטבע ותרו אחר פרחים שהינם בעלי יכולת להרחיק מעצמם מזיקים.

במהלך החיפושים הסתבר כי צמח החרצית מצליח להרחיק מעליו את אותם חרקים, מתברר שבקרקפת שלו קיימים חומרים דוחי חרקים, בשל זאת, מכניסים את הצמח בכמות גדולה ומפיקים ממנו חומר משובח עבור הדברת מזיקים, אשר נקרא פירתרין, אבל עדיין להפיק חומר הדברה ממיצוי של פרח זה יקר מאוד, בשל כך, המעבדה מפרקת את החומרים ומנסה לבודד מתוכם את החומר הפעיל, לאחר שחומר זה נמצא, מפיקים העתק סינתטי שלו המכונה פירתרואידים, חומר זה נמצא כיום בשמות שונים בשימוש באמצעות חברות ההדברה, בשל כך שהינו לא עשוי מזרחן, כי אם מתרכובות יציבות לסביבה.

 

נגד איזה מזיקים הדברה ירוקה אפקטיבית?

לא כולם מודעים לזה כי קיים מספר סוגים של ג'וקים, ואמנם אין הרבה, אך יש מספיק על מנת שיהיה הבדל בין שיטות ההדברה שנדרשות לכל אחד.

 

תיקנים גרמניים לדוגמה מחייבים הדברה ירוקה עם פיתיונות ג'ל ומלכודות דבק, וזאת בשל כך שהינם עמידים בפאת חומרי הדברה כימיים, שאפקטיביים נגד תיקנים אמריקאים. בשל כך, שהנכם מבקשים להזמין שירות של מדביר בדירה שלכם, במידה והינו ימצא בה תיקן גרמני, יש לשער כי הינו יציע לכם לבצע הדברה ירוקה נגד תיקנים ולא ריסוס לכל הדירה שלכם.

 

אף נמלים - המון מדבירים מעדיפים להדביר על ידי פיתיונות ג'ל, עד שאין ממגרים את המלכה שבקן, הנמלים ימשיכו להגיע, בשל כך ריסוס בדירה מהווה מענה רק זמני , אלא אם כן המדביר מצא את הקן והדביר גם אותו ישירות.

 

כשעושים הדברת נמלים ירוקה מפזרים פיתיונות ג'ל בכמה נקודות בנכס, והנמלים לוקחות את הפיתיון הזה ומאכילות בו את המלכה. תוך מספר ימים המלכה מתה, ואז כל הנמלים עוזבות את הקן ובאופן הזה את דירתכם.

 

האם הדברה ירוקה מסוכנת לחיות מחמד ולילדים?

במידה ומתגוררים בבית שלכם חיות מחמד, טף, או אנשים בגיל הזהב, אל לכם להתגרות בגורל – עליכם להזמין שירות רק מחברת הדברה שמשתמשת בחומרי הדברה שאינם מסוכנים.

 

בטרם שתזמינו את שירותי חברת הדברה כל שהיא, עליכם לדרוש לדעת מה הינם החומרים שבהם משתמשת חברת ההדברה ולבצע מחקר ברשת האינטרנט על היתרונות של חומרי ההגברה האלו ועל הסכנות שלהם.

 

משמעותי כי תבחנו האם חומרי ההדברה שבהם עומד המדביר המקצועי לעשות שימוש מבוססים על קבוצת חומרי הפירתרואידים, חומרים המבוססים על צמחים טבעיים. אם מצאתם שחומרי ההדברה מבוססים על זרחן אורגני, תסרבו בתוקף לשימוש בהם, אלו חומרים כימיים רעילים ומסוכנים.

 

האם הדברה ירוקה יקרה יותר מהדברה רגילה?

המחיר של הדברה סטנדרטית הינו בין כמה מאות ועד יותר מאלף ₪, בהתאם לסוג המזיקים שיש לחסל או להרחיק וגודל השטח שצריך להדביר.

 

מאידך, במצב של הדברה ירוקה, בלי ריח וכימיקלים, המחיר שלה הינו רב יותר לעומת הדברה סטנדרטית בשיעור של בין שלושים לבין חמישים אחוז. מכך נובע כי עבור הדברה ירוקה יוטל עליכם לשלם הרבה יותר. 

 

תוך כמה זמן אפשר להיכנס לבית לאחר הדברה ירוקה?

בשנים קודמות, כל מי שעבר הדברה בבית שלו, מכל סוג, נאלץ לעזוב אותו לעשרים וארבע שעות ואף יותר, בשל הסכנה שמהווים הכימיקלים להדברה, אשר נמצאו כמסוכנים לבני אדם ולחיות מחמד. אבל, מאידך, במציאות העכשווית, אפשר להיכנס לבית בתום שעה אחת בלבד מביצוע ההדברה.

 

האם יש אחריות על הדברה ירוקה?

השאלה – האם יש אחריות על הדבקה ירוקה? נחלקת לשניים – קיימות חברות הדברה אשר לא יעניקו לכם כל אחריות על ההדברה – ומן הסתם עליכם להיזהר מהשירותים שלהן ואף לשקול ביטולם. מצד שני, קיימות חברות הדברה ירוקה אשר יעניקו בידכם אחריות למשך שנה שלמה לכל סוגי המזיקים.

 

מה המחיר של הדברה ירוקה?

המחיר של הדברה ירוקה הינו החל ממאה תשעים ותשעה ₪. חומרי ההדברה הירוקים הינם לרוב יקרים יותר לשימוש על ידי המדבירים, ובשל כך, יש לשער, כי תשלמו על הדברה ירוקה מחיר יקר יותר מאשר על הדברה רגילה. ההבדל יכול לנוע בין כמה עשרות ₪  בודדים לבין כמה מאות ₪ .