הדברת טרמיטים

 

טיפול בטרמיטים - שיטות תחזוקה ובנייה טובות עושות דרך ארוכה בהגנה על הדירה שלכם מפאת נגיעות של טרמיטים. פינוי פסולת הרחק מהדירה שלכם, עצים שנפלו, ערימות עץ וחומרי בנייה.

 

עליכם לתקן את הנזילות או המקומות שבהם מים עשויים להיכנס או לבריכה סביב הדירה שלכם. תבדקו את הנכס שלכם באופן קבוע על מנת למנוע התנחלות של טרמיטים.

קיימים המון טיפולים עבור השמדת טרמיטים, ועל בעל הדירה לבחור מה הכי מתאים לו. כימיקלים אשר משמשים לחיטוי טרמיטים הינם קטלניים, וחשיפה אפילו לעת מועטה עשויה להיגמר במוות או במחלה קשה.

 

בעת ביצוע הדברת טרמיטים, חברת ההדברה שבחרתם תפרסם שלטים סביב הבית שלכם שתודיע לבני אדם על הכימיקלים המסוכנים ובאילו כימיקלים הינם משתמשים.

החומר של ההדברה הינו חסר ריח, ובשל כך חברת ההדברה תשחרר חומר אזהרה כמו גז מדמיע כאשר התהליך מתחיל ולאורך כל התהליך כאזהרה ומרתיע לבני אדם שנכנסים, במידה והנכם מריחים את זה, תתרחקו – חברת ההדברה אך תציב מחסומים לכניסה.

אוכל אטום בבקבוקי זכוכית או פלסטיק, צנצנות או פחיות עשויים להישאר בדירתכם. כל המזון שנפתח חייב להיות בשקיות כפולות - על חברה להדברת טרמיטים לספק שקיות ניילון. גם תרופות וטבק שאטומות בבקבוקים או באריזות יכולות להישאר.

 

הדברת טרמיטים - קוטלי טרמיטידים נוזליים מיושמים בדרך כלל כצורה של טיפול במכשולים, על מנת לשלוט על נגיעות של טרמיטים תת קרקעיים בבתים ובסביבתם. סוגים אלה של מחסומים פועלים על ידי הרחקת טרמיטים ממבנה וכן על ידי הריגת אלה החודרים לאזור המטופל.

קיימים בשוק כיום מספר סוגים של קוטלי חיסונים נוזליים, אשר משמשים בדרך כלל על ידי אנשי מקצוע להשמדה. כימיקלים הינם חומרי דחייה המרחיקים טרמיטים מהאזור המטופל. אפשרויות אלה אמנם יעילות יחסית, אך אפשרי שייווצרו הפסקות בהיקף הטיפול, או להזיז אדמה.

זה יכול לאפשר לטרמיטים לחדור למחסום ולהיכנס לדירה שלכם. צורות אחרות של טרמיטיטידים נוזליים כמו למשל - פנטום, מאפשרות לטרמיטים להיכנס לאזור המטופל ולבוא במגע ישיר עם הנוזל. כימיקלים אלה אינם דוחים והם אינם הורגים במגע. במקום זאת, הטרמיטים שבאים במגע עם הכימיקל מחזירים אותו למושבה שלהם, מה שמחסל את כל האוכלוסייה.

 

איך טרמיטים חודרים לבית?

ההבנה איך טרמיטים חודרים לבית - ומדוע הם רוצים להיכנס פנימה - היא מכרעת למניעת נגיעות. לאחר בדיקת הטרמיטים, מומחה ההדברה שלך צריך להסביר סימני פעילות ונקודות כניסה אפשריות.

 

עליו או היא גם לספק טיפים למניעה ובקרה ספציפיים לסוג הבנייה של ביתך, מיני טרמיטים הפעילים באזור, ותנאי מבנה ולחות התורמים לנגיעות.

טרמיטים זקוקים למזון (תאית כמו עץ), לחות וחום על מנת לשרוד. חומרי בניין מעץ בבתים וסביבתם - ממרתף לחלל הזחילה ועד לעליית הגג - יכולים לספק את מקור המזון האידיאלי לחרקים הורסים אלה.

 

תנאי בנייה נפוצים סביב בתים, כולל אזורים של דירוג לא מספיק המאפשרים להיווצר שלוליות ליד היסוד ויחידות מיזוג אוויר היוצרות לחות נגר, יכולות להציע לחות מספקת למושבות טרמיטים.

 

האם טרמיטים יכולים לחדור דרך בטון?

כאשר טרמיטים נכנסים לדירה, זה נראה כאילו הם נכנסים לכל מקום, כולל דרך יסודות הדירה. הדבר מסב הבית. לבעלי דירות רבים להאמין כי המוני החרקים הקטנטנים והמתפתלים הם בעלי היכולת לחדור דרך ולעכל בטון, חומר שאמור להיות עמיד בפני מזיקים.

 

למרות שאין כמעט אמת בעובדה זו, יסוד הבית שלך יכול למעשה להוות כניסה לטרמיטים. טרמיטים לא אוכלים בטון, אבל הם יכולים לחדור אליו בקלות. 

 

איזה שיטה מומלצת למניעת חדירת טרמיטים לבית?

השיטה הכי מומלצת למניעת חדירת טרמיטים לבית הינה שיטת קידוח. הווה אומר, בשיטה זו המדבירים מחוררים חורים קטנטנים, בקוטר בן ארבעה מילימטרים , דרך החורים הללו מחדירים צינור שדרכו עובר חומר רעיל בלחץ גבוה.

 

הגורם לבחירה בשיטה זו נעשה בשל כך כי אי אפשר לאתר את ממלכת הטרמיטים ובשל זאת השיטה האפקטיבית והטובה ביותר, כזאת אשר מוכיחה את עצמה שוב ושוב, מדי שנה. הדבר שמתרחש בתהליך ההדברה הינו שעם הזמן כל הטרמיטים באים במגע עם החומר ומומתים עד שכל הממלכה נעלמת.

 

האם טרמיטים יכולים לחדור לבית דרך השכנים?

האמירה כי אין טעם לבצע הדברה ביתית בבניין משותף, בשל כך כי שהטרמיטים ישובו אליכם מבתי השכנים- אינה נכונה. במידה ועסקינן אודות בעיה מרכזית של בניין משותף, מומלץ לשתף פעולה ולהזמין הדברה מקצועית לכל השכנים גם יחד, אשר תכלול אף את השטחים המשותפים.

 

כמו כן, והיה ולא מתקיים שיתוף פעולה מצד השכנים, כדאי לכם להגן על הבית שלכם באמצעות הדברה מתאימה וזאת על מנת להבטיח שהטרמיטים לא יעזבו את דירת השכנים לתור אחר מזון אף בדירה שלכם.

 

איך מזהים טרמיטים בבית?

תוך כדי מבט ראשוני, טרמיטים עשויים להיראות לכם כמו נמלים, אבל התבוננות מעמיקה יותר אל עבר המזיק תחשוף בפניכם את ההבדלים ביניהם. מחושי הטרמיטים הינם חסרי מפרקים, לעומת המחושים של הנמלים שמורכבים ממפרק המאפשר גמישות של המחושים, הצבע שלהם לרוב הינו חיוור ודהוי יותר מצבען של הנמלים והינם חפים מכנפיים.

בשל הסיבה כי לא כל הזמן פשוט לזהות אותם בהתאם למראה שלהם, מומלץ להתייחס לממד השני, ולאתר סימנים מקדימים לפעילות של הטרמיטים בדירה שלכם. סימן ההיכר המובהק עבור זיהוי של טרמיטים, הינו מעין תעלות בוץ ברחבי הדירה.

 

את אותן תעלות בוץ אפשר להקביל לקונכייה של חילזון, אשר מגנה עליו מפאת מים או טורפים. בשל כך כי הטרמיטים רגישים לאור ולא עשויים לבוא עמו במגע, אותן תעלות בוץ משמשות בשבילם סוג של חילות שדרכן הם זוחלים, והמהוות, בדומה לתפקידה של הקונכייה עבור החילזון, מסתור מפאת אור ושמש.

 

באם תבחינו בנזקים שהוסבו זה מכבר לריהוט בדירה שלכם, שנראה אכול או מכורסם, מהווה עוד אמצעי להבנה כי יש לכם טרמיטים בנכס שלכם, אך בשלב הזה, זה כבר קצת מאוחר מידי.

 

האם הטרמיטים מסוכנים לבני אדם?

התשובה לכך הינה שלילית ביותר. טרמיטים לא מהווים סיכון לבני אדם. אין להם כל עניין בכם והינם אף לא עשויים להעביר לנו מחלות. הם תרים אחר דרך להסתתר דווקא והם נמצאים בכלל בתוך המרצפות, הקירות והמשקופים.

 

לעתים נדירות הינם מסבים למפגע תברואתי אבל זה מאוד נדיר. ככלל, טרמיטים מסבים לנזק בפרט לרהיטים בבית שלכם. כמו כן, הינם עשויים להסב נזק לכבלי חשמלי וצינורות.

 

לטרמיטים יש צבתות חזקות ושיניים, ואם הם מכרסמים את הצינורות שעשויים מפלסטיק, לפעמים הדבר עשוי להסב לכל מיני נזילות ולבעיות חשמל.

 

האם הטרמיטים נעלמים בחילופי עונות?

הטרמיטים אקטיביים במהלך מרבית ימות השנה, והחיפוש שלהם אחר תאית, אותו רב סוכר ממנו עשויים החלקים הקשים של העץ, הינו בלתי פוסק.

 

בנוסף לכך, קל יותר להבחין בהם בעונת הקיץ ובעונת הסתיו, עונות שבהן הינם מרבים לצאת מהמושבה שלהם שבבטן האדמה, על מנת למצוא את היעד הקולינרי הבא שלהם.

 

מה הנזק שטרמיטים יכולים לגרום?

טרמיטים אינם גורמים לנזק פיסי באופן ישיר לאנשים. הינם אין עוקצים, הינם אין מסבים לכאב, הינם אין עשויים להעביר מחלות, ובשל כך אף הינם אין מהווים סכנה לבריאות. עם זאת, הינם אכן עשויים להזיק לרכוש, גם במידה רבה. 

 

איך מבצעים הדברת טרמיטים מקצועית?

ראשיתה של הדברה מקצועית תיעשה על ידי זיהוי של המקור. זיהוי ואיתור הקן שממנו הטרמיטים יוצאים, משם הם תרים אחר מזונם ולשם הינם שבים אחרי זה . בקינים גדולים יכולים לחיות בצוותא אלפים והן עשרות אלפים של פריטים.

 

בשל זאת, נהיר כי חיסול של פרטים בודדים שבמקרה מצאתם בדירה שלכם אין יהיה מספיק אפקטיבי.

בעל המקצוע עשוי להתמודד עמם בשל כך שהינו מכיר את כל סוגי הטרמיטים החיים במדינת ישראל והינו יודע כיצד לזהות מהי הדרך להדברה הכי מוצלחת שלהם.

 

התאמה חומרי ההדברה לגודל הקן, לסוג החרק, למקום הימצאותו המדויק. הכניסה של החרקים מתוך הקן לתוך הדירה אין נעשית לרוב בתעופה. מעוף יתקיים בדרך כלל רק כאשר המלכה יוצאת מקן קיים, כדי לייסד מושבה או נחיל חדש.

הכניסה אל הדירה מבוצעת על ידי נתיבים תת קרקעיים, מחילות, סדקים או חריצים. תהליך של הדברה יכול לכלול שימוש בפיתיונות ומעקב, כדי לזהות בדיוק מאיפה נכנסים הטרמיטים ומהיכן הינם מגיעים.

 

כמה עולה הדברת טרמיטים?

מדביר טרמיטים מקצועי בטרם התחלת העבודה, יזהה כי אכן עסקינן אודות טרמיטים, בשל כך כי לפעמים קיימים תסמינים מאוד זהים, אשר שייכים לחרקים שונים, כמו למשל - תולעי עץ, עכברים, ג’וקים וכיוצא בזאת.

 

התסמין הכי בולט הינו העץ האכול והמשקופים החלולים, שמאפיינים את המקומות הפופולאריים שהטרמיטים תוקפים. מחיר הדברת טרמיטים החל משלוש מאות ₪ למשקוף, הדברת טרמיטים בחדר עולה החל מחמש מאות ₪.