הדברת תיקנים

 

הדברת תיקנים – הדרך עבור הדברת תיקנים הינה בשני אמצעים - פיתיונות הרעל ומדבקות הפיתיון. פיתיון רעל, הוא פיתיון ג'ל שמהול עם חומר הדברה.

 

ג'ל זה לא רעיל לאנשים ולבעלי חיים. את הפיתיון אפשר לפזר באזורים מועדים לפורענות, לרבות במטבח, בהם ברור כי התיקנים נמצאים בהם.

 

מדבקות הפיתיון שנקראות  פרומון מכילות את הורמון הפרומון שהינו ההורמון שהתיקן משחרר, ובאופן זה הוא מתקשר עם בני מינו. מדבקות הפיתיון הללו משחררות את ריח ההורמון התקשורתי, באופן כזה שהתיקן נמשך אל המדבקה ונדבק בה.

 

הדברת מקקים – התיקנים מהווים אחד מן המזיקים הכי שכיחים ומטרידים במדינת ישראל. עסקינן אודות חרק בעל כנפיים, בעל כושר שרידות פנומנלי, שמבכר סביבה חמה ומעניק המון עבודה למדבירים.

 

קיימות כל מיני  דרכים להדברת מקקים - איבוק, ריסוס, הנחת פיתיונות או כל סינרגיה בין השיטות הללו.  את פעולת ההדברה כדאי להפקיד בידיים של מדביר מקצועי, אשר באמתחתו רישיון הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. 

 

הדברת ג'וקים - החומר עבור הדברת ג'וקים שבו משתמשים המדבירים הינו פיתיון ג'ל, שמיועד לשימוש בפרט בבתים שבהם אי אפשר לרסס, כמו לדוגמה – בתים ששוכנים בהם חיות מחמד או ילדים, או אם מדבירים תיקנים שעמידים בפני חומרי הדברה. 

 

איך תיקנים מגיעים לבית?

התיקן האמריקאי גדול יותר משאר הג'וקים והן המהיר מבניהם, התיקן הזה נמצא בדרך כלל בתוך הביוב ועם בואה של עונת הקיץ הוא נכנס דרך הצנרת אל הדירה.

 

לרוב אפשר להבחין באזורי המקלחת. תיקן זה הוא מהיר מאוד וקשה לרדוף אחריו, בדרך כלל את מי שכבר הצלחתם לראות וללכוד, הם התיקנים המבוגרים או הפגועים.

 

התיקן הגרמני הינו אחד החרקים הכי זריזים, כשנכנסים לחדר אפשר להבחין בו שהוא מזנק במהירות וחרף גודלו, הוא מצליח להיכנס דרך החורים והסדקים.

 

כל כמה זמן צריך לבצע הדברה נגד תיקנים?

מתוך ההשערה כי כבר בוצעה אצלכם בבית הדברה מקצועית והשימוש נעשה על ידי חומרי הדברה איכותיים, אפשר להגיע לזמנים של עד שנתיים בלי כל נוכחות של תיקנים ונמלים.

מה כדאי לכם לעשות הוא לבצע הדברה מקצועית פעם בשנה, על מנת למנוע סיטואציה של הופעת תיקנים. הווה אומר – רצוי להיות מוכנים למיגור שלהם מבעוד מועד גם במידה ולא הבחנתם כלל בהם. 

 

האם קיימת הדברה מונעת נגד מקקים?

הדברה מונעת להתמודדות עם חיסול תיקנים כדאי לכם לבצע פעם בשנה. עליכם להקדים תרופה למכה מאשר שהם כבר יגיעו לבית שלכם ותסבלו רבות מן הנוכחות שלהם לשווא. 

 

מה ההבדל בין תיקן גרמני לתיקן אמריקאי?

תיקן גרמני הינו ג'וק קטן, כאשר הגדול מגיע לגודל מקסימלי בן שניים וחצי סנטימטר אורך ושלושה סנטימטר רוחב והן הנימפות סמוכות יותר לשחור. קיימים אצלו שני קווים שחורים מקבילים שראשיתם בראש וסופם בקצה הבטן.

 

התיקן האמריקאי הינו ג'וק גדול, כאשר הגדול מגיע לארבעה וחצי סנטימטר אורך ורוחב של בין אחד לאחד וחצי סנטימטר. הוא בגוון חום כהה והרבה גורסים כי הוא דומה לפרי התמר.

 

מה הסימנים להימצאות ג'וקים בבית?

הסימנים בשל בעיה שדורשת הדברה עשויים להיות אלמנטים פשוטים כמו למשל העובדה שראיתם ג'וקים מסתובבים בביתכם או ג'וקים מתים בדירתכם, אבל אף סימנים פחות נהירים, כגון ביצי ג'וקים, עור שהשילו הג'וקים, גללים של ג'וקים וכיוצא בזאת. לפעמים ניתן להבחין בריח קמעה מוזר בדירה, בשל הגללים וחלקי העור של התיקנים.

למה מקקים ממשיכים להסתובב בבית נקי?

קיימים כמה כללים, שיש לדבוק בהם, אשר ימעיטו את ההסתברות לנוכחות בלתי רצויה של מקקים בדירה שלכם. כל אחד מהם מתייחס לשמירה על הניקיון.

 

בית נקי מעניק מעט סיבות למקקים להיכנס, הינם בדרך כלל תרים אחר סביבת מחיה ליד מקורות מזון בתנאים שיאפשרו להם להתרבות.  

  1. סגירה של פתחי הניקוז של ביוב ומים – בשל כך כי הביוב אהוד ביותר על מרבית מאוכלוסיית המקקים, משמעותי שתקפידו על אטימה מיטבית של פתחי הביוב בדירה, אשר ימנעו חדירה של מקקים אליה מפתחי הביוב.

  2. תמשיכו לשמור על דירה נקייה - שאריות מזון ולכלוך מהווים מוקד משיכה למקקים, בשל כך עליכם להימנע מהשארת מזון באריזות פתוחות בחוץ, לשמור על משטחי עבודה ורצפות נקיים.

  3. עליכם לאטום כהלכה פתחים וחריצים - למקקים קיים מבנה אופטימלי להיכנס בסדקים וחרכים וכאשר הינם חשים בטוחים, הם אף בדרך כלל ישתקעו כל עוד יש להם מזון. בשל כך כדאי לכם מאוד לאטום חריצים בקירות וברצפה, על מנת למנוע מעבר של מקקים.

 

אילו חומרים מומלצים להרחקת ג'וקים?

לרוב המדביר בוחר את חומר ההדברה בהתאם לסוג הג'וק שאותו צריך לחסל. הדברה של תיקן אמריקאי דורשת ריסוס, על מנת למגר את כל הפריטים שמצויים בתוך הדירה ועל מנת למנוע הגעה של פריטים חדשים.

 

במדיה ועסקינן אודות דירה בבניין ישן, כדאי שתמליצו בפני וועד הבית לבצע הרחקת ג'וקים בכל הבניין בשל כך כי יש לשער שהם נמצאים לא רק בביתכם, כי אם אף בבתים סמוכים ובכל הבניין.

חומר נגד ג'וקים מסוג אחר שבו משתמשים מדבירים הינו פיתיון ג'ל, שמיועד לשימוש בפרט בבתים שבהם אי אפשר לרסס, כגון בתים שקיימים בהם חיות מחמד או ילדים, או אם מדבירים ג'וקים שעמידים בפאת חומרי הדברה. הדברת ג'וקים מסוג תיקן גרמני למשל תבוצע עם פיתיונות ג'ל, ויחד עמה השתמשו לפעמים במלכודות דבק.

 

האם ג'וק מת מעיד על ג'וקים נוספים שנמצאים בבית?

ג'וק יכול להגיע למהירות של יותר מחמישה קמ"ש, דבר שהופך אותו לחרק הכי מהיר מבין כולם. בעצם, מדענים גורסים כי תיקן אמריקאי יכול להשלים כחמישים מרחקי גוף בשנייה אחת. פשר העניין של המהירות העצומה של ג'וקים הינו שמאוד קשה להרוג אותם והן להבחין בהם.

כמו כן, במרבית המצבים שאתם מצליחים להרוג ג'וק אחד בדירה שלכם, כי אז מדובר אודות  ג'וק שהוא מבוגר, פצוע או מוגבל באופן מסוים וסביר להניח כי קיימים עוד הרבה ג'וקים נוספים שנמצאים בבית שלכם. 

 

איך מדביר מקצועי מבצע הדברת תיקנים?

בשל כך כי תיקי הביצים של הג'וקים עמידים ביותר מפאת חומרי ההדברה והתפתחות הביצים והבקיעה עשויה להמשך כשלושה חודשים בתיקן האמריקאי, כדאי למדביר להשתמש בחומרי הדברה בעלי רעילות סביבתית מועטה ופעילות שארתית רבה וארוכת טווח.

הדברת תיקנים עשויה להתבצע באמצעות איבוק, ריסוס, הנחת פיתיון, או באמצעות סינרגיה של כל השיטות הללו, המדביר צריך להקפיד על אופן ביצוע פעולת הדברה ולדאוג להכנסה של התכשירים לעומק מקומות המחיה והמסתור של הג'וקים.

במצב של נגיעות בתיקן האמריקאי המדביר צריך לערוך פעולות הדברה בכל הפתחים היציאות ובנקודות הביקורת של מערכת הביוב הביתית. במערכת החשמל לרבות המכשירים אלקטרונים אפשר להדביר רק על ידי אבקות או ג'לים לאחר ניתוק הזרם.

ריסוס אמור להיעשות בלחץ חזק, על מנת לאפשר כניה של החומר לסדקים, צריך להקפיד על הרחקת מזון וכלי אוכל או לכסותם כראוי. בתום ביצוע פעולות הדברה, צריך לסגור את אזורי הטיפול ולשוב ולהשתמש בהם רק בסיום אוורור והתייבשות השטחים המרוססים בהתאם להוראות המדביר בשטח.


צריך להקפיד לרחוץ בסבון משטחי מזון כמו למשל שולחנות, אשר באו במגע עם חומרי הדברה.
לאחר ביצוע הדברה, צריך לבצע מעקב אחר הופעת תיקנים.

 

האם ריסוס נגד ג'וקים מסוכן לבריאות?

בשל כך כי עסקינן אודות חומרים רעילים במידה זו או אחרת, לרוב הריסוס אכן יהיה מסוכן לבריאות, אבל זה יקרה רק בחשיפה לאלתר אליו.

 

המדביר בדרך כלל יאמר לכם להיות מחוץ לדירה למהלך שמונה שעות לכל היותר במידה ויבצע ריסוס נגד ג'וקים, על מנת לאפשר לחומרי ההדברה להתייבש ולהתפוגג, באופן כזה שלא יסבו נזק לבריאותכם, וכן ידאג לאוורר כהלכה את הנכס שלכם לשם זאת. 

 

כמה זמן צריך להיות מחוץ לבית לאחר הדברת תיקנים?

הריח והחומרים שמתאדים לאוויר מההדברה לא ממש בריאים - אין  לילדים ואין לחיות מחמד. בשל כך משמעותי להקפיד על הוראות המדביר וללכת בהתאם להנחיותיו.

 

להלן הנחיות כלליות על הדברות של מזיקים למיניהם וזמני השהייה המומלצים מחוץ לבית.  שהנכם מזמינים מדביר עבור ריסוס הדירה שלכם נגד תיקנים, משמעותי כי תצאו מהדירה מינימום למשל שעה אחת או שעתיים, ואפשר לחזור אליה רק לאחר שהשטח יבש לגמרי.

 

מה היעילות של פיתיון ג'ל נגד ג'וקים?

פיתיון ג'ל ותחנת פיתיון הינם מהווים פתרונות מתקדמים, אפקטיביים ופשוטים לשימוש שפותחו על מנת למגר את בעיית הג'וקים בדירה ובגינה ומשמשים לטיפול ומניעת התרבותם.

 

מוצרי אלו מגנים באפקטיביות למשך הרבה זמן וללא דרישה של ריסוס. מה המובן של כל הנ"ל? מדובר במענה קל לשימוש, ארוך טווח שהאפקטיביות שלו מוכחת בחיסול הג'וקים ובהתרבותם.

 

מה המחיר של הדברת תיקנים?

המחיר של הדברת תיקנים הינו החל ממאה תשעים ותשעה ₪. להדברת תיקנים משלמים לרוב מחיר זול לעומת לסוגי ההדברה השונים, ובעצם עסקינן אודות אחת ההדברות הכי שכיחות וזולות שקיימות כיום. 

 

עליכם לשים לב כי על ריסוס נגד תיקנים המחיר הינו בדרך כלל זול יותר לעומת הדברה על ידי ג'ל, ולעתים זה כל מה שנדרש לעשות ואין צורך לבצע פעולות מתקדמות יותר. הדברת תיקנים בביוב לדוגמה מבוצעת על ידי ריסוס בפתחי הביוב ובמחיר זול ומשתלם בפרט.