לכידת חולדות

 

לכידת חולדות – כיצד תוכלו לדעת האם חולדות פלשו לדירתכם? הדרך הכי קלה הינה להבחין בהן באופן פיזי. החולדה יותר גדולה מעכבר סטנדרטי.

במדינת ישראל, קיימים שני מינים שכיחים של חולדות - החולדה המצויה הלא היא חולדת העליות, שאורך הזנב שלה שווה לאורך הגוף, וחולדת החוף, שהינה בעלת זנב עבה וקצר יותר מאורך הגוף שלה.

 

עוד אמצעי לאיתור נוכחות של חולדות בדירה שלכם הינו על ידי הגללים שהן משאירות. גללי חולדות זהים בצורתם לגרגרי אורז, וגדולים מהם פי כמה וכמה בדרך כלל, החולדות שבות לאותו האזור, על מנת להטיל צואה, ובשל כך במידה וניקיתם את האזור ובתום מספר ימים הבחנתם עוד פעם בסימנים, סביר להניח כי החולדות עדיין משתכנות בדירתכם.

 

ניתן להבחין בהן אף לפי הריח של השתן שלהן. במידה והבחנתם בפירות ובירקות מכורסמים, או כרסומים במשקופים – מומלץ לכם להזמין שירותי לכידת חולדות.

 

מלכודת לחולדה – המדביר יכול לבצע עבורכם הדברה על ידי מלכודת קפיץ אשר תסב לחלוטין למות החולדה. כאשר החולדה דורכת על פס המדרך, על מנת להגיע לפיתיון, נסגר עליה הקפיץ שמסב למותה.

 

מלכודת דבק תסב לרגלי החולדה להידבק למשטח הדבק שעליה. כמו כן, המלכודת הזאת אינה יותר מדי אפקטיבית למיגור חולדות, בשל כך כי הינן יכולות לכרסם את הרגליים של עצמן ולהיחלץ ממנה, עסקינן אודות שיטה שאינה הומנית.

 

אף באם החולדות לא פוצעות את עצמן, המון בני אדם זורקים את המלכודת כשהחולדות עדיין חיות והן חוות סבל מתמשך וסיזיפי עד אשר הן מתות.

 

איך חולדה נכנסת לבית?

חולדות עשויות לפלס את דרכן בזריזות ובאפקטיביות במעלה צינורות הניקוז ולעלות לפני השטח דרך האסלה. החולדות הינן שחייניות מצוינות ועשויות לשחות כשלושה ימים ברציפות ולהחזיק את נשימתן במהלך שלוש דקות מתחת למים.

 

לזאת תוסיפו את גמישותן ויכולתן לזחול מבעד פתחים קטנטנים ותקבלו הפתעה לא נעימה מהכיוון הלא נכון של האסלה. כמו כן, הטפרים החדים שלהן מאפשרים להן לטפס במעלה כל צינור, גם במידה והינו אנכי והן עשויות להגיע בקלות לפתח האסלה.

 

הדבר שמקשה על החולדות הינו המעבר בצינורות הקטנים המלאים במים, שנייה לפני הגעתן לפני השטח. 

 

האם חולדה היא חיה מסוכנת?

החולדות כלל וכלל לא סוג של חיות מחמד, ובטח שאינן חביבות הקהל, כי אם הינן נשאיות של מחלות קשות ומסוכנות. בפרווה שלהן חיים כמה טפילים, כאשר הכי מסוכן הינו פרעוש החולדה, אשר מעביר את מחלת הדבר ואת טיפוס מוריני.

לחולדות יש כושר של ריבוי אוכלוסייה רב בעת מועטה, החולדות הן אגרסיביות, תוקפניות ונשכניות, החולדות מסבות לנזק רב למבנים, כבלי חשמל וטלפון עקב הכרסום, בשל כך נדרש לבצע טיפול מקצועי ואפקטיבי, על מנת למנוע את הסכנות לבני האדם ולחיות מחמד.

הסכנה הראשית שנשקפת מהחולדות הינה של העברת מחלות, לרבות עכברת, טיפוס מוריני, טיפוס המעיים ודבר. השתן והצואה שלהן מסוכנים ביותר. במידה ותאכלו מאוכל שהם נגסו בו, אפשרי כי תחלו במחלת מעיים או סלמונלה.

סכנה נוספת הנשקפת רק מחולדות הינה שהן עשויות לנשוך תינוקות בשנתם, בדרך כלל בשל הריח של שיירי מזון שנשאר על גבי בגדי התינוק או על המצעים. ככל שהתינוקות והמצעים שלהם יהיו נקיים יותר, כך יפחת הצ'אנס של בוא החלודות לבית שלכם. 

עוד הסבת נזק שעשויה לחול הינה ברכוש בדירה. החולדות אינן ניזונות רק מאוכל, כי אם מכל דבר, כמו למשל - נעלי עור, ריהוט, פרקט עץ, מכשירי חשמל ובדים והן עשויות להסב להרס של צינורות מים וכן להסב להצתה של שריפות בשל הרס חוטי חשמל

 

מה ההבדל בין חולדה לעכברוש?

עכברוש וחולדה הינם מכרסמים פרוותיים קטנים, בעלי זנבות ארוכים ועיניים בצורת חרוזים, אפשר להתבלבל ביניהם למי שאינו מכיר את הדקויות.

  1. במידה והתנחל אצלכם מכרסם פראי בדירה שלכם ואין אתם משוכנעים איזה סוג זה, אחת הדרכים לזהות אותו גם בלי לראות אותו ממש הינה לתור אחר הגללים. גללי עכברוש הינם הרבה יותר קטנים, ארוכים והם מחודדים בשני הקצוות. גללי חולדות ארוכים ומפותלים באורך של אחד וחצי סנטימטר.

  2. חולדה מבוגרת הינה הרבה יותר גדולות לעומת עכברוש. אורך הגוף של החולדות הינו ארוך יותר, בערך תשעה עד אחד עשר סנטימטר, בעוד אורך בעוד הגוף של העכברוש הינו שלושה עד ארבעה סנטימטר. חולדה הינה אף יותר כבדה יותר, עם זכר מבוגר במשקל בין חצי קילו אחת בעוד עכברוש שוקלים בערך חמישים גרם.

  3. אחד הרמזים הוויזואליים לזיהוי בין  שניהם הינו הצורה של הראש. העכברוש בעל ראש קטן, משולש, כאשר הראש של החולדה הינו חלק יותר ופחות מחודד.

  4. לחולדה יש זנבות ארוכים הרבה יותר. זנב חולדה מבוגרת יהיה לרוב כעשרים וחמישה סנטימטר, לעומת הזנב של העכברוש שיהיה בין שמונה לבין עשרה סנטימטר. 

 

איך חולדה מגיעה לדירה בקומה רביעית?

במידה ועסקינן אודות הדברת חולדות בבית פרטי , במחסן , במשרד , בדירה בבניין משותף וכיוצא בזה, המדביר ינקוט בפעולה על ידי כל מיני מלכודות עם פיתיונות . היעד הינו לפעול עם כמה שפחות רעלים.

 

הדבר הראשון שצריך לעשות הינו לתור אחר פתחים וחריצים שמהם החולדות עשויות להיכנס לתוך המקום. לחולדות יש יכולות טיפוס פנטסטיות ובשל כך הן עשויות להיכנס לדירה שלכם דרך החלון, גם בקומה רביעית ואין זה משנה בכלל באיזו קומה הנכם דרים.

 

באם הנכם דרים באזור רווי של עצים וצמחיה גבוהים, הדבר מקל ומאפשר לחולדות להתנייד מחלל לחלל. צינורות וכבלים משמשים את החולדות לטיפוס גם. 

 

האם השתן והגללים של החולדה מסוכנים לבריאות?

החולדות משתכנות בביוב ולרוב מאתרים אותן כאשר הינן תרות אחרי מזון. רוב בני האדם חוששים ונרתעים לחלוטין מנוכחות של חולדות בבית שלהם . החולדות אינן חיות מפחידות ולרוב הן לא יתקפו אתכם באם לא יחושו סכנה.

 

הפחד הממשי מנוכחות של חולדות בדירה הינו אין מהחולדות, כי אם מהגללים של החולדות ומן השתן שלהן. החולדות עושות את הצריכים שלהן ביחד ובשל כך לרוב בתום שהינן מוצאות מזון במטבח , הן עושות את צרכיהן ונסות שוב למקום המחבוא שלהן.

 

ניתן להבחין היטב בגללים של חולדות, אבל בשתן שלהן  - מדובר בסיפור אחר, הוא מקור בבעיה. השתן יתייבש לאלתר ואין כל הזמן אפשר להבחין בו.

 

באם תשתו מכוס שנותרה על גבי השולחן במשך הלילה והחולדות עשו עליו או בקרבתו את הצרכים שלהן , יש אפשרות כי תידבקו במחלת העכברת. הגללים והשתן של החולדות מהווים סכנה ממשית ומביאים עמם המון מחלות לדירה שלכם.

 

בשל כך, במידה וקיים לכם ספק או שהנכם יודעים לאשורו על נוכחות של חולדות בנכס שלכם, משמעותי כי תטפלו בבעיה על ידי חברת הדברה מקצועית, אשר לה ותק וידע רב בתחום.

 

בטרם שתשכרו את השירות של חברת הדברה לחולדות בדירה שלכם , כדאי לכם לבצע ניקיון יסודי של כל המשטחים במטבח על ידי אקונומיקה. עליכם לזרוק לזבל כל מזון שהיה פתוח או במקום שבו החולדות התירו סימנים או שהיו על משטח חשוף במהלך שעות הלילה.

 

האם הפיתיון של החולדה מסוכן לילדים ולחיות מחמד?

אפשר להשתמש בפיתיון נגד חולדה רק באזור בו ילדים או חיות מחמד לא עשויים להגיע אליהם, כי מדובר אכן בחומר מסוכן עבורה. במידה וההדברה תתבצע בבניין מגורים, כדאי לכם לשלוח את חיות המחמד ואת הילדים שלכם במשך ההדברה לבתי חברים טובים או לבתי קרובי משפחה.

במצבים חריגים אפשר לעשות שימוש בתחנות פיתיון, אבל הינן לא מעניקות כל ערובה לבטיחות, בשל כך כי ילדים וחיות המחמד עדיין עשויים למצוא את המזיק המורעל.

 

במידה וקיימים בדירה שלכם ילדים וחיות מחמד, צריך לשים את הרעל בתיבות פיתיון - כל התיבות שיש בהן פתחים לחולדות, אבל מהם הילדים או חיות המחמד הינם יכולים להשיג את התכולה. זו תהיה ערובה מספקת לאבטחה שלהם.

 

באילו שיטות מומלץ להשתמש ללכידת חולדות?

השיטות המומלצות לשימוש עבור לכידת חולדות הינן -  על ידי רעלים, על ידי מנעד רב של מלכודות ללכידת החולדות, או על ידי מכשירים אלקטרוניים, להלן פירוט כמה מהן -

  1. השיטה הכי הומאנית הינה הדברת חולדות ירוקה על ידי מערכת אולטרסונית אלקטרונית, הדברה אלקטרונית לא משתמשת ברעלים , כי אם הינה מערכת רמקולים אשר שמיעה קול בתדר גבוה, שמצוי מעבר לתחום השמע של אנשים ובעצמה המפריעה לחולדות עד כדי מצוקה פיסית, אשר מסבה להן לנטוש את האזור. המעלות שלה הינן -  היא לא משתמשת ברעלים. המגרעות שלה הינן-
    יש קושי לאבחן רמקול פגום, יש קושי למדוד קול בתדר גבוה, ובשל כך נדרש ציוד ספציפי ובבקרה כל הזמן. בדרך כלל המערכת תותקן בטור, באופן כזה שרמקול אחד פגום יסב נזק ליתר פעילות הרמקולים שמחוברים לאותו מעגל. כמו כן, מדובר בעלות גבוהה.

  2. השיטה הנוספת הינה להדביר חולדות באמצעות חברת הדברה מקצועית ומוסמכת, שמשתמשת בדרך מבוקרת ברעלים בתוך מערכות הביוב או הצבתם בתוך תיבות האכלה סגורות ונעולות. השיטה הזאת לרוב שכיחה במקומות אשר מתעסקים במזון, הייטק, מחסנים וכיוצא בכך, בשל כך כי במקומות הללו צריך לערוך הדברה כל חודש – של הדברת חולדות ומניעת בואן. חברת ההדברה שתגיע אליכם תערוך ביקורת מדי חודש בכל תיבות האכלה לניטור החולדות ולחידוש הרעלים. המעלות שלה הינן – בכל זמן נתון קיים רעל במקום, באם יגיחו אליו חולדות עם אספקת הסחורה, אפשר לערוך מעקב וביקורת אחר הופעת החולדות באזור הנגוע, הרעלים לא ממיתים את החולדות במקום, הדבר מתמשך בין שלושה לבין ימים מפאת הסיבה כי חולדות אחרות לא יבחינו בחבריהן החולדות אשר אוכלות ומתות ויבינו כי עסקינן אודות רעל. המגרעות שלה הינן – מדובר אודות תמותה איטית, עד שהחולדות מתות, הן עשויות לגרום לנזק לא הפיך למקום, כמו למשל - לכרסם את כבלי התקשורת והמחשב, כבלי החשמל, כניסה לתעלות מיזוג וכיוצא בזאת. קיימת סכנה משנית לחיות המחמד, אשר אוכלות את החולדות בתום מותן.

  3. השיטה האחרונה הינה הדברת חולדות על ידי מלכודות לכידה, כמו לדוגמה - מלכודות דבק, מלכודות קפיץ, מלכודות רשת. במלכודות אלו שמים פיתיון אשר ימשוך את החולדות למלכודות ואז הינן נתפסות בהן. המעלות שלה הינן – מתבצעת לכידה מהירה של החולדות וכן מניעת הסבת נזק רב. לא מתקיימת חשיפה לרעלים מיותרים, אפשר לערוך את ההדברה במו ידכם, בלי כל הכרח להזמין שירותי חברת הדברה ובזאת תחסכו הוצאה רבה ועת המתנה. המגרעות שלה הינן – עשיית שימוש במלכודות דבק משמעותה קיום של מצבי מצוקה, או גם כאב, בשל הניסיון והמאבק הנואש של החולדות לשחרר את עצמן מן המלכודות.

 

האם אפשר ללכוד את החולדה לבד?

במציאות העכשווית אפשר למצוא המון מוצרים שלא מחייבים אחיזה ברישיון הדברה והינם זמינים בחנויות השונות בשבילכם.

 

במידה ובתום הצבת המלכודות הביתיות, הבעיה שלכם לא נפתרה במשך יותר משבוע עד עשרה ימים, זו עדות לכך שיש אצלכם הרבה חולדות ויש לשער כי אין יהיה לכם פשוט להתמודד עם הבעיה במו ידכם, באמצעים ביתיים.

 

יתרה מזאת, במידה ומצאתם חולדה במהלך שעות היום, הדבר מהווה עדות  לכמות רבה של חולדות בבית שלכם וזה הזמן לקרוא למדביר מקצועי.

 

האם יש מלכודות מיוחדות ללכידת חולדה?

קיומן של מלכודות חכמות – בעת שהמון מדבירים משמשים במלכודות דבק או במלכודות קפיץ על מנת ללכוד את החולדות, וזאת תוך כדי הריגתן, מדביר מקצועי ובעל רישיון בעל הבקיאות לשים מלכודות מיוחדת אשר יאפשרו לכידה של החולדות בלי להסב להם נזק ולהרחיק את החולדות לאזור מרוחק במיוחד.

 

כמה מלכודות צריך לפזר כדי ללכוד את החולדה?

מלכודת לחולדות, כגון מלכודת חשמלית, נחשבת לאחת המלכודות שמדבירים מקצועיים הכי מבכרים, בשל כך שהינה אפקטיבית ביותר, נוחה לשימוש ועוזרת להיפטר מחולדות במהירות.

 

כמו כן, נדרש לפזר מספר מלכודות שכאלה על מנת לקצור הצלחה רבה במיגור שלהן. שלוש מלכודות שכאלה במקום אסטרטגי יעזרו להיפטר מחולדות במהירות, ואפשר להשתמש בהן שוב.

 

איזה פיתיון יש לשים לחולדה במלכודת?

הפיתיון שיש לשים לחולדה במלכודת מורכב מהרבה אלמנטים, אבל הפיתיונות הכי מומלצים על ידי חברות הדברה מקצועיות הן - בננות ואבוקדו, החולדות שהשתכנו בבית שלכם בהחלט מאוד אוהבות את הפיתיונות הללו.

 

איך ניתן להשתמש ברעל אם יש חיות מחמד בבית?

באם קיימים בדירה שלכם חיות מחמד, צריך להניח את הרעל בתוך תיבות מיוחדות המיועדות לזה, תיבות אלו נקראות תיבות האכלה והן מיועדות בדיוק עבור היעד הזה. באופן הזה אין תהיה לחיות המחמד כל גישה להגיע אל תוך הרעל שנמצא בתיבה, ורק חולדות יוכלו להגיע אל הרעל.

 

חיות מחמד אינן עשויות להיות בדירה שלכם במשך פעולת ההדברה, עליכם להוציא אותן מהדירה למהלך של יממה אחת.  כמו כן, בטרם שתשיבו את חיות המחמד לדירה שלכם, צריך לנגב בסמרטוט לח את הרצפה.

 

אחרי כמה זמן החולדה מתה מרגע שאכלה מהרעל?

על השאלה – אחרי כמה זמן החולדה מתה מרגע שאכלה את הרעל? נשיב לכם באופן מוחץ, כי הרעל שניתן לחולדה לא משפיע לאלתר על החולדה, ובשל כך החולדה אשר אכלה מן הרעל תמות רק בתום בין יומיים לבין ארבעה ימים.

 

מה היתרונות של מלכודת דבק לחולדות?

היתרונות של מלכודת דבק לחולדות הינן – היתרון המובהק של מלכודת הדבק בא לידי ביטוי ברמת הבטיחות שלה לבני האדם – מלכודת הדבק ניתנת לשימוש באזורים שבהם חל איסור או יש סכנת שימוש ברעלים. הינה בטיחותית יותר ממלכודות הקפיץ, קטנה ביותר ואפשרית להצבה בחללים צרים ושאינם נגישים.

 

האם כל מדביר יודע מבצע לכידת חולדות?

לכידת חולדות על ידי הידיים מהווה משימה מאתגרת למדי, אשר מיועדת רק למדבירים מקצוענים בתחום. לכידת חולדות מחייבת קודם כל נחישות, אומץ לב, תחכום וותק רב בהבנת התנועות של החולדה בתוך מבנה ומחוצה לו. את זה הבינו כבר מזמן מי שהתנסה בשירות של מדבירים חובבניים ונחל כישלון חרוץ שוב ושוב.

 

יש הבדל רב בין מדביר רגיל לבין לוכד חולדות; לוכד חולדות הינו צייד של בעלי חיים, אשר יכול להתקרב לכדי מגע פיזי עם חולדה מצויה, חולדה נורבגית, עכבר או נחש וללכוד אותם בידיים, בלי כל מורא, כאשר מדביר רגיל , שניצב אל מול חולדה ענקית, סביר להניח שיקפא במקום וישמור על מרחק או גם מבעוד מועד אינו ינסה להתקרב ובהמון מצבים, במקום לבצע לכידת חולדה במקום, יציע לכם שירותי הדברת מזיקים כחלופה ללכידה, כמו למשל - ריסוס נגד חולדות.

מדביר רגיל משתמש בדרך כלל באמצעים שונים כמו למשל מלכודות נגד חולדות, או שיציב תיבות האכלה לחולדות. בניגוד אליו, לוכד חולדות יציע לכם בשיחת הפתיחה את האפשרות של לכידה ידנית במקום. לוכד חולדות לא ירא ממגע עם חולדות והוא יודע לצפות איך החולדות יתנהגו במצבי סטרס. 

 

האם יש אחריות על לכידת חולדות?

לכל שירותי הלכידה וההדברה של לכידת חולדות, חברות ההדברה מתחייבות בכתב בתום העבודה. באם החולדה לא נגישה ללכידה כעת, המדביר יציב מלכודות במקומות אסטרטגיים וישוב לעוד ביקור, מבלי לגבות מכם עוד עלות, כלל וכלל. 

 

כמה עולה שירות לכידת חולדות?

המחיר של שירות לכידת חולדות הינו החל ממאה תשעים ותשעה ₪. קיימים מדבירים המציעים, בנוסף לביקור, מחיר משולב הכולל גם ביקורים נוספים לפינוי החולדות או להחלפת הרעלים.