הדברת מזיקים

 

הדברת מזיקים – במידה והנכם מצויים בדילמה של איך להתמודד עם מזיקים בבית שלכם או במקום העבודה שלכם, סביר להניח, שהתחלתם אף להזמין שירותי הדברת מזיקים.

 

קיימים כל מיני פרמטרים שצריך לקחת בחשבון, כאשר הנכם מחליטים איך להתמודד עם מזיקים בבית שלכם. אחד ההיבטים הכי משמעותיים הינו האם אתם מעוניינים לשכור שירותי מדביר מקצועי, כדי שיבוא לנכס שלכם ולטפל בבעיה או הנכם מעוניינים לעשות זאת בעצמכם.

חלק מהיתרונות של הדברה על ידי חברת הדברה מנוסה נעוץ בעובדה שהנכם עשויים לבחור מדביר לדירה שלכם או לבית עסק שלכם והוא לרוב יכיר את המקום מספיק טוב, על מנת שיוכל לבצע את העבודה כמו שנדרש.

 

המומחיות והידע שלו הינם האלמנטים החשובים בהדברה. המדביר שבו תבחרו עשוי לסייע לכם להיפטר מהמזיקים הלא מוזמנים, שהנכם נואשים להרחיק מן הנכס שלכם. הדברת חרקים – הדברת חרקים מהווה פעולה קלה, אשר תסייע לכם להתמודד מול אל מול פלישת המזיקים שבאו לפקוד את הבית שלכם.

 

הדברה אין מבצעים רק בדירה שלכם, כי אם אף במרחב ציבורי שסמוך אליכם, כמו לדוגמה - במוסדות החינוך באזור –  בתי ספר וגני ילדים, בבתי קפה, במסעדות, באולמות אירועים, בקניונים ובכל מרחב סגור שבו נמצאים אנשים.

 

הדברת חרקים חייבת להתבצע מדי עונה, בשל כך כי האקלים הלח והחם השורר במדינת ישראל הינו בעונת הקיץ. החרקים נמשכים למזג אויר זה כמו אל מגנט ואוהבים אותו ביותר. 

 

אילו מזיקים יכולים להיכנס לבית?

בוודאי שאין זה סימפטי להכיר בכך, אך לכל אורכה ורוחבה של הדירה שלכם התמקמו כל מיני מזיקים, חלק מהם מהווים סתם טרדה וחלק מהם עשויים להסב לכם נזק אמתי.

 

להלן המזיקים שיכולים להיכנס לבית שלכם –

 • בואם של הטרמיטים לבית שלכם, אשר הינם מתקיימים באורח חיים חברתי ומאורגן למשעי. השושלת מתחילה במלך ומלכה, שמתפקדים כמכונת ילודה משומנת, ותמה בחמולה העומלת בחריצות על הקמת מחילות בחול, כדי שבני המשפחה המורחבת לא ייחשפו לאור השמש.

 • הג'וקים - מהווים מבין הראשונים שפולשים לדירתכם עם ראשית עונת הקיץ . סוגי הג'וקים השכיחים במדינת ישראל נחלקים לשלושה: אמריקאי, מזרחי וגרמני.

 • הרימות – מהוות בעצם ביצי הזבובים, שמתפתחות מאוחר יותר לזבוב בשל ובוגר. 

 

אילו מזיקים יכולים להימצא בגינה?

בני אדם, בעלי גינה או חצר פרטית, עשויים להצביע על כך כי קיימים מנעד רב של מזיקים שפוקדים את ביתם מהאזור החיצוני של הדירה, ומחייבים טיפול מיוחד.

 

המזיקים שיכולים להימצא בגינה הם כלהלן -

 • חלזונות.

 • קרציות ופרעושים.

 • נמלים.

 • מכרסמים כמו למשל עכברים, חולדות וחולד.

 • נחשים ולטאות.

 • צרצרים.

 

איך מזיקים יכולים לפגוע בצמחייה שלך?

לשאלה איך מזיקים יכולים לפגוע בצמחייה שלך? נשיב בעזרת דוגמאות, כלעיל -

כנימת עלה - תת סדרה ממשפחת הפשפשאים, סדרה במחלקת החרקים, אשר מאופיינת בגפי פה דוקרניות וחדק בעל שניים עד ארבעה פרקים. כנימת העלה ניזונה לרוב ממוהל צמחים או נוזלי גוף של בעלי חיים, אותם הינם מוצצים על ידי גפי הפה. 

כנימת עש – כנימת העש שייכת לסדרת הפשפשאים לתת-סדרת הכנימות, ולעל משפחת כנימות עש.
לתת סדרת הכנימות שייכות גם כנימות עלה, כנימות מגן, פסילות ופילוקסרה. כולם מסבים לבעיות רציניות בחקלאות. כנימת העש מוצצת את מוהל הצמח באמצעות שימוש בגפי הפה דוקרים מוצצים שלה.

 

איך מזיקים יכולים לפגוע בתכולת הבית שלך?

עונת הקיץ בשיאה ועמה מגיחים כל מיני מזיקים אשר מתרבים ויוצאים מן פינות הדירה שלכם. ג׳וקים, נמלים ופרעושים הינם רק חלק מהמזיקים שאפשר למצוא בעונת הקיץ, הם מסבים נזק לאיכות החיים ולאסתטיקה של הבית ולרוע המזל, הינם עשויים להסב נזק לבריאות שלכם על ידי העברת מחלות וחיידקים.

המזיקים הורסים את כל מה שניצב בדרכם, על מנת להפוך את מקום משכנם לדירתכם. הם קורעים צינורות, מגרדים את הבידוד סביב הצינורות ובקירות , לועסים בעזרת חיווט והן קורעים חורים ישירות בקיר או בגג או בתקרה שהינם מעוניינים לעבור.

 

איזה שיטות מומלצות להדברת מזיקים?

 • הדברה ביולוגית – מדובר בהדברה שחיה ובועטת המון שנים, ובה מכניסים למקום שבו נמצא המזיק את הטורף הטבעי שלו, הווה אומר - מניחים לטבע לעשות את שלו. הדברת מזיקים ביולוגית מבוצעת בדרך כלל בשטח פתוח, ויש בה חשיבות רבה שלא לפגוע בסביבה האקולוגית. 

 • לכידה – אין כל הזמן נדרש להמית את המזיקים, ולפעמים גם אסור לעשות זאת, בשל כך כי קיימים יצורים שמוגנים בהתאם לחוק, כגון – שממיות.

 • הדברה אורגנית – הדברה זו מבוצעת על ידי חומרים טבעיים, אשר לא מסבים נזק לבריאות והינם מאופיינים כטבעיים, אבל יחד עם זאת, הינם אפקטיביים ביותר למיגור המזיקים. 

 • פיתיונות – לעומת ריסוס ביתי, פיתיונות לא מסבים נזק לבריאותכם או לסביבתכם, ובאמצעותן אפשר להדביר מזיקים באפקטיביות, כאשר שכל מה שנדרש לבצע הינו רק לפזר אותם במקומות הנכונים. 

 

איך מדביר מקצועי מבצע הדברת חרקים?

השאלה החשובה איך מדביר מקצועי מבצע הדברת חרקים, נחלקת לשניים – שתי שיטות הינן מיושמות כיום - הדברה כימית או הדברה ירוקה.

 

ההדברה הכימית הינה ההדברה הקונבנציונלית שמשמשת את האנשים מאז המהפכה התעשייתית, אבל במציאות העכשווית ידוע שרב בה הנזק על התועלת, ויש בה גם סכנות לאלתר של הרעלה, כמו גם פגיעות ארוכות טווח של הרעלת מי תהום וזיהום סביבתי מתמשך.

 

ההדברה הירוקה הינה שיטת ההדברה הרווחת כעת, וכאשר מבצעים אותה באופן מקצועי – הינה אפקטיבית כמו ההדברה הרגילה, אבל בלי הנזקים והסכנות. בתוך ההגדרה של הדברה אורגנית או של הדברה ירוקה נכללות שיטות שונות כמו למשל - הדברה על ידי צמחים או על ידי בעלי חיים, הדברה אלקטרונית, וכיוצא בכך. 
 

האם הדברת חרקים בבית מסוכנת לחיות מחמד ולילדים?

חיות המחמד והילדים שלכם רגישות ביותר להמון מחומרי ההדברה, לפעמים קיימת עדות לכך כי קיימים מקרי הרעלה שמגיעים לטיפול חירום במרפאה אחרי הדברה בדירה. חברת ההדברה עושה לאל אשר ידה לנקיטה בכל האמצעים, על מנת למנוע או להמעיט את הצ'אנס לקרות אירוע מצער שכזה שתוצאותיו לפעמים הן אקוטיות.

קודם כל, עליכם למצוא חברת הדברה ששמה הולך לפניה ולבצע בירור כנגד אילו מזיקים ההדברה ובאילו חומרים ייעשה שימוש, תבררו באיזה אמצעים עליכם לנקוט, על ידי למנוע הסבת נזק לחיות המחמד או לילדים.

 

עליכם לוודא עם המדביר לכמה זמן עליכם להוציא את חיית המחמד והילדים מהדירה,  האם נדרש מכם לאוורר את הבית לפני החזרת חיות המחמד והילדים שלכם והאם כדאי לכם לשטוף את הרצפות. 

 

כמה זמן יש להימצא מחוץ לבית לאחר הדברת חרקים?

ילדים קטנים, חיות מחמד, בני אדם אשר לוקים במחלות שקשורות לדרכי הנשימה, בני גיל הזהב ואף נשים בהריון - עבור כל הללו המענה לשאלה כמה זמן יש להימצא מחוץ לבית לאחר הדברת חרקים הינו פרק זמן ארוך יותר מהרגיל. המדביר שיגיע אליכם יפרט בדיוק בכמה זמן עסקינן, אך בכלליות כדאי לכם לנקוט משנה זהירות.

 

כמה עולה הדברת מזיקים?

הדברת מזיקים עולה החל מ- מאה תשעים ותשעה ₪. למעט העובדה כי חברת ההדברה תבצע בביתכם הדברה, נדרש מכם להבין שאף לכם קיימת אחריות בהרחקת המזיקים מהדירה שלכם.

 

עליכם לדאוג לבצע ניקוי יסודי בצורה קבועה, זאת כדי שהמזיקים לא ישובו לביתכם והנכם תידרשו עוד פעם להזמין שירותי הדברה ולשאת בהוצאות. המחיר להדברה משתנה בהתאם לסוג המזיקים אותם צריך להדביר, גודל השטח שנדרש להדביר והתנאים שבהם תתבצע ההדברה.